• Co ciekawego w Przedszkolu nr 1

   

  Tegoroczny Dzień Dziecka obchodziliśmy 04.06  w Rodzinnym Centrum Rozrywki „Alele”w Zbrosławicach- Wilkowicach. Dzieci świetnie się bawiły. Zjeżdżały ze zjeżdżalniach prosto do basenu wypełnionego kolorowymi kulkami, wspinały i biegały po konstrukcji, pokonywały tor przeszkód, labirynty, korytarze. Zabawa trwała bez liku.

   

  W Przedszkolu  nr 1  dzieci zaprosiły do przedszkola swoich rodziców na uroczyste spotkanie z okazji Dnia Mamy i Taty. Święta są dość odległe od siebie w czasie ale uroczystość z tej okazji jest zawsze miła i rodzice z radością oglądają i podziwiają swoje pociechy. Dla rodziców były piosenki, tańce i przedstawienie.  Oczywiście miłym akcentem były upominki dla mamy i taty wykonane własnoręcznie przez dzieci. Dla wszystkich był słodki poczęstunek.

  08.05.2013 r. to Dzień Bibliotekarza i Biblioteki w naszym mieście, dzieci z grupy najstarszej „Elfy” udały się jak co roku z życzeniami do Biblioteki. Przedszkolaki miały okazję, by wystąpić przed gośćmi i zaprezentować wiersze i piosenki, których nauczyły się na tę okazję. Goście bili brawa a dzieci były zadowolone i uśmiechnięte.

   

  Ewelina Rutkowska

  23.04.2013 obchodziliśmy  452-lecie uzyskania praw miejskich. Z tej okazji nasi wychowankowie zostali zaproszeni na uroczystą sesję. Dzieci z grupy najstarszej „Elfy”. Julia Oblak i Jan Gogolin wyrecytowali wierszyki, przygotowane przez pana Józefa Jendrusia, wręczyli na ręce Burmistrza  Miasteczka Śląskiego pana Krzysztofa Nowaka  kwiaty oraz ręcznie wykonaną kartkę.  To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy dla wszystkich zgromadzonych.

 • 1-wszy Dzień Wiosny

  Nareszcie  Pierwszy  Dzień  Wiosny. Ciekawe  co  się  zmieniło  w  przyrodzie? Czy Wiosna da  nam  jakieś  znaki?, gdzie  jej  szukać?... Na  takie  i  inne  pytania próbowały odpowiedzieć  dzisiaj dzieci  z  grup  średniej  i  starszej, które  wybrały  się  na  wspólny  spacer w  poszukiwaniu  Wiosny pomimo deszczowej pogody. Czy  ją  znalazły? Pewnie  opowiedzą  o  tym  same.

  Spotkanie z Franklinem w przedszkolu.
  Witaj Franklin!!! - Te słowa , towarzyszą każdej przygodzie Franklina i zna je niemal każde dziecko. Seria książkowych przygód małego żółwia podbija cały świat. Franklin coraz częściej pojawia sie w naszych domach. Filmy animowane wyświetlane w telewizji czy odtwarzane z płyt są przyjazne, kolorowe i bezpieczne. Książeczki także są kolorowe, a w dodatku pisane dużą czcionką i bogato ilustrowane.
  Opowieści o przygodach Franklina są krótkie – w sam raz na jedno „posiedzenie” z kilkuletnim dzieckiem. Każda z nich dotyczy określonego problemu – związanego ze strachem, nowymi doświadczeniami, związkami rodzinnymi, przyjaźnią czy szkołą.
  21 Marca do naszego przedszkola przybył żółw Franklin.
  Uroczyste spotkanie Franklina z dziećmi przedszkolnymi zorganizowały -
  panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej oddział Dziecięcy z Miasteczka Śląskiego.
  Franklin zaprezentował jedną ze swoich książek pt.,,Franklin detektywem". Dzieci z zachwytem wysłuchały opowiadania.  Na zakończenie miłego spotkania dzieci wraz z żółwiem Franklinem zrobiły pamiątkowe zdjęcie. 

  Teatr „Skrzat” z Krakowa

  15 marca 2013. po raz kolejny wystąpił w naszym przedszkolu Teatr "Skrzat" z Krakowa. Przedstawienie pt. "Bajkowe miasto" podobało się i młodszym i starszym przedszkolakom, o czym świadczyły żywe reakcje dzieci, a także gorące oklaski, zarówno w trakcie jak i na zakończenie przedstawienia. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że marzenia się spełniają, tylko trzeba tego bardzo chcieć i włożyć trochę własnej pracy.

  Multikino Zabrze

  14 marca nasi podopieczni z grupy średniej i starszej wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę autokarową do zabrzańskiego Multikina na film animacyjny pt „Zambezia” w 3D.  W kinie każdy zajął swoje miejsce i z niecierpliwością oczekiwał na rozpoczęcie seansu. Po obejrzeniu filmu zadowolenie i pełni wrażeń mogliśmy spokojnie wracać do przedszkola.

  Styczeń jest zimowym miesiącem pełnym chłodnych, szarych dni. Mimo to w tym wydawałoby się smutnym miesiącu są dwa niezwykłe dni, jedyne w swoim rodzaju, kiedy każdemu serduszka biją mocniej, jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.  W dniach 24.01 i 25.01 w grupie młodszej „Pingwinki” i grupie średniej „Słoniki” odbyła się uroczystość związana z Dniem Babci i Dziadka. Po krótkim powitaniu i złożeniu życzeń dzieci zaprezentowały część artystyczną, recytowały wiersze i śpiewały  piosenki, odśpiewały gościom sto lat i wręczyły wcześniej wykonane upominki. Natomiast  28.01 w Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim w  grupie starszej „Elfy” Dzień Babci i Dziadka połączone zostały z Jasełkami.  „ Jasełka przedszkolne” wprowadziły przybyłych gości w świąteczny nastrój. Na twarzach dziadków malowały się wzruszenie i radość. Podczas spotkania panowała miła rodzinna atmosfera. W trakcie uroczystości babcie  i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Dzieci poprzez wiersz , piosenkę mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Szczególne podziękowania kierujemy również pod adresem rodziców zaangażowanych w przygotowanie  uroczystości w przedszkolu.

 • 5 stycznia nasze przedszkole odwiedziły panie z Fundacji Veolia Woda z Tarnowskich Gór. Fundacja Veolia Woda została zaproszona do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci z Przedszkola w Miasteczku Śląskim.Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się „Skąd się bierze Woda” oraz poznały kilka prostych sposobów na oszczędzanie wody. Natomiast w drugiej części zajęć brały udział w doświadczeniach związanych z badaniem wody, a proste eksperymenty pomogły poznać dzieciom właściwości wody.

 • W dniu 6. grudnia przybył do naszego Przedszkola prawdziwy Mikołaj! Był bardzo wysoki, miał białą brodę, ubrany był w czerwony  strój i przyniósł nam prezenty: gry i słodycze. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka św. Mikołaja. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy,  które specjalnie dla Niego przygotowały. Każda grupa zaprezentowała swoje umiejętności recytatorski i wokalne. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.

 Powiedział, że w tym roku byliśmy bardzo grzeczni – widział to z nieba – i dlatego odwiedził nasze Przedszkole.  

 

 • Jak co roku w 5 grudnia do naszego przedszkola zawitał górnik w stroju galowym, - dziadek  Natalii z grupy średniej  – pan Franciszek Spot, aby poszerzyć wiadomości dzieci na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dzieci dowiedziały się, że górnik to zawód szczególny, bo wykonuje się go pod ziemią, czyli w warunkach odmiennych niż człowiek pracuje i żyje.  Grupa średnia i starsza przygotowali dla naszego gościa krótki występ artystyczny, recytowali wierszyki oraz zaśpiewali piosenkę    „My górnicy”. Mamy nadzieję ze pan Franciszek odwiedzi nasze przedszkole w przyszłym roku.

 

 • Dwie najstarsze grupy z naszego przedszkola  dnia 23 listopada br wybrały się na autokarową wycieczkę do Muzeum Chleba ,które znajduje się w Radzionkowie koło Bytomia .  W muzeum przywitały nas miłe panie , które zaproponowały dzieciom poznanie historii chleba.

     Najpierw wspólnie z dziećmi zobaczyliśmy film-bajkę "O królu , który chleba nie szanował”.  Później pani przewodniczka zapytała dzieci czy chciałyby upiec swój chlebek. Przedszkolacy byli tą propozycją zachwyceni ! Do wypieku należało się jednak odpowiednio przygotować. Najpierw należało porządnie umyć ręce.  Potem dzieci ustawiły się do kolejki, by otrzymać kawałek ciasta na plecionkę. Ciasto chlebowe musi być szybciej przygotowane . Ono musi odpowiednio "urosnąć".
     Wszyscy zabrali się ochoczo do pracy . Każde dziecko na specjalnych stołach wyrabiało ciasto . Należało zrobić 3 wałeczki z ciasta , które potem dzieci splatały jak warkoczyk. Przedszkolacy mieli wielką frajdę .  Z wielką ostrożnością dzieci zaniosły swoje plecionki na blachę. Teraz nasze wytwory trafią do pieca, a my w tym czasie zwiedzaliśmy  muzeum. W następnych salach dzieci mogły zobaczyć, a nawet dotknąć wielu eksponatów. Niektóre sale urządzone są tematycznie. W muzeum dzieci mogły zobaczyć jak wyglądała kiedyś kuchnia naszych babć .  Mają tam wiele ciekawych eksponatów ( pralkę ręczną , żelazko z duszą , maselniczkę ,cepy do młócenia zboża , wiele naczyń , a nawet kijek do bicia niegrzecznych dzieci z rzemykiem itd.).  W muzeum jest zaaranżowany sklepik w starym stylu , z kasą na kolbkę , wagą szalkową i pięknym wystrojem. Podczas zwiedzania w powietrzu już od pewnego czasu rozchodził się wspaniały zapach pieczonego naszego chlebka . Teraz już wszyscy myśleli tylko o tym by schrupać swoją plecionkę. Ślinka leciała na samą myśl.  Degustacja była wspaniała , tym bardziej że każde dziecko własnoręcznie przygotowało swoje dzieło.  Po przyjeździe do przedszkola, dzieci z wielkim przejęciem opowiadały cały przebieg wycieczki swoim rodzicom. Niektóre pociechy przywiozły swoim rodzicom kawałek wypieczonego chlebka, ale było to bardzo trudne bo chlebek był naprawdę pyszny i trudno było go nie zjeść . Była to naprawdę ciekawa lekcja historii.

 

 • Dnia 22.11.2012r. nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość: pani leśniczy z Nadleśnictwa Świerklaniec. Dzieciaki oczekiwały naszego gościa  z niecierpliwością od samego rana. Pani leśniczy opowiedziała nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa) zamieszkujących lasy naszej okolicy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Podczas spotkania pani leśniczy zadawała przedszkolakom wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły. Wykazały się dużą wiedzą na temat gatunków ptaków zarówno tych, które odlatują, jak i tych, które pozostają w Polsce na zimę. Serdecznie dziękujemy pani leśniczce za to owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

 

 • W naszym przedszkolu nie brakuje wizyt atrakcyjnych, ciekawych gości. Tym razem, 21 listopada, dzięki cioci Tomka U.  z najstarszej grupy, odwiedzili nas przedstawiciele „Fundacji ING Dzieciom” i w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zapoznali wszystkich przedszkolaków z książką Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Lucjan lew, jakiego nie było”. Spotkanie zyskało niewątpliwie na atrakcyjności dzięki wizycie prawdziwego Lwa Lucjana, który zyskał od razu sympatię dzieci.

 


 • Dnia 26 października 2012 roku nasze przedszkole odwiedzili ratownicy medyczni z powiatu lublinieckiego. Dzięki tej wizycie dzieci miały okazje wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Przypomniały sobie, a niektóre dzieci poznały numery telefonów ratunkowych oraz dowiedziały się, w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorką przyjmującą telefony alarmowe. Ratownicy zwrócili uwagę na częsty fakt podróżowania dzieci samochodami bez odpowiednich fotelików i zapiętych pasów. Największe zainteresowanie wzbudziła wśród dzieci możliwość zapoznania się z reanimacją. Ta wizyta nauczyła nasze dzieci wielu ważnych i bardzo pożytecznych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynia się do uratowania komuś życia.Miłym gościom dziękujemy bardzo za cierpliwość i ciekawy sposób przekazania dzieciom wcale nie łatwych, a bardzo ważnych informacji.

 

 

 • 21.10. 2012 roku  w naszym przedszkolu  po raz 1 obchodziliśmy „Urodziny Kubusia Puchatka”.

Impreza nawiązywała do wydarzenia „Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia” w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Na samą uroczystość urodzin pojawiła się Pani Monika Ruda z Miejskiej Biblioteki Publicznej  oddział Dziecięcy.  Zaproszony gość z misiem odwiedził przedszkolaków gdzie dzieci miały okazję solenizantowi złożyć życzenia, odśpiewać 100 lat oraz wręczyć przygotowane prezenty. Pani Monika zaprosiła wszystkie dzieci do wysłuchania fragmentów bajki o Kubusiu. Zabawa była jak z bajki...i dlatego dzieciaki z żalem żegnały Kubusia Puchatka. Ale nie zapomniały go prosić, żeby również za rok... zechciał obchodzić z nami urodzinki.

 

 

 • We wtorek 16 października 2012 w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Dzieci z grupy średniej „Słoniki” i starszej „Elfy” przeżywały to wspólnie ze swoimi wychowawczyniami oraz z personelem przedszkola. Przed naszymi Milusińskimi stało nie łatwe zadanie, w którym dzieci musiały wykazać się zdobytą wiedzą. Najważniejszą częścią spotkania było oczywiście złożenie ślubowania przez dzieci, następnie pani dyrektor Barbara Fischer specjalnie przygotowaną kredką, dokonała pasowania dzieci. Zwieńczeniem tej uroczystości było wręczenie dyplomów i słodki poczęstunek.

 

 

 • W tym roku szkolnym Dzień Edukacji Narodowej przypadł w niedzielę, więc uroczystości w naszym przedszkolu odbywała się w piątek 12 października. To nie tylko Dzień Nauczyciela, to święto wszystkich tych, którzy oddają całe swoje serce, aby dzieciom w przedszkolu było naprawdę dobrze i bezpiecznie. Do naszego przedszkola przybyli liczni goście z Urzędu Miasta. Starszaki wraz z panią Eweliną przygotowały krótki program artystyczny, którym wszystkim bardzo się podobał. Pozostałe grupy zaprezentowały okolicznościowe wiersze i piosenki. Na koniec dzieci przybyłym gościom wręczyły skromne upominki. 

 

 

 • W dniu 25 września i 09 października 2012 roku o godzinie 12.00 uśmiechnięci, spakowani do swoich plecaczków  w najpotrzebniejsze rzeczy stawiliśmy się przed  przedszkolem, gdzie już czekał na nas autokar, który zabrał nas do Aquaparku w Tarnowskich Górach. Zjeżdżalnia, jacuzzi i basen - to atrakcje z których miały okazję skorzystać wszyscy uczestnicy.

    Tam wszyscy pod czujnym okiem ratowników oswajali się z nauką pływania. Na wszystkich twarzach przez cały czas widniał uśmiech, który był potwierdzeniem świetnej zabawy. Radość była niedopisania. Wróciliśmy zmęczeni i bardzo zadowoleni  z nadzieją, że już wkrótce będzie następna wyprawa na basen. Wyjazd był sfinansowany przez Fundację na rzecz Dzieci Miasteczko Śląskie.

 

 

 • 27 września odwiedzili nas przedstawiciele PKP Energetyka S.A. Grupa starsza „Elfy“ oraz grupa średnia „Słoniki” wzięły udział w prezentacji multimedialnej „Akademia Małego Amperka”. Dzieci poznały zasady bezpieczeństwa związane z użytkowaniem sprzętu elektrycznego. Czynnie uczestniczyły w proponowanych zabawach i konkursach wykazując spora wiedze. Na koniec tego miłego spotkania otrzymały pamiątkowe gadżety oraz stanęły do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.  

 

 

 • Dnia 20.09.2012 (czwartek)  w naszym przedszkolu odbyło się  spotkanie organizacyjne z rodzicami, w trakcie którego zostali zapoznani z regulaminem i statutem przedszkola, programem nauczania,  tegorocznym planem organizacji dnia  w placówce, prawami i obowiązkami rodziców, a także z ofertami  firm ubezpieczeniowych i zajęć dodatkowych. 

 

 • 6 września nauczycielki Iwona Nowak oraz Ewelina Gansiniec wspólnie z dziećmi skorzystały z zaproszenia do biblioteki dziecięcej. Pani bibliotekarka – Monika Ruda przeprowadziła dla nas warsztaty biblioteczne. Dzieci słuchały bajki, rysowały, korzystały również z dobrodziejstw Internetu. 

 

 • W tym roku szkolnym powołano trzy oddziały: starszy Elfy - dzieci 6 letnie – którego wychowawcą została pani mgr Alina Czarnecka-Chaś; średni Słoniki  – dzieci  5,4 letnie –   pod kierunkiem mgr Iwony Nowak oraz oddział najmłodszy Pingwinki – dzieci 4;3 i 2,5 letnie-  pod kierunkiem mgr Eweliny Gansiniec mgr Eweliny Rutkowskiej.

 

 • Wrzesień w Przedszkolu nr 1 w Miasteczku Śląskim rozpoczął się licznymi sprawami organizacyjnymi. W naszym przedszkolu zajęcia będą odbywały się od poniedziałku  do piątku od godziny  6:30 do godziny 16:30.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kontakty

Przedszkole nr 1

ul. Dębina 1
42-610 Miasteczko Śląskie
woj. śląskie
(32) 2888 025