2013/2014

 

     W niedzielę 08 czerwca nasze przedszkolaki występowały na parafialnym festynie GeorgenFest 2014. Grup średnia „Słoniki” przedstawiła wierszyk pt „Entliczek pentliczek” i wiersz o „Kotku” oraz zaśpiewała piosenkę. Natomiast grupa starsza „Motylki” przygotowała wiersz pt „Rubinowskie przedszkole” oraz  piosenkę „Dżungla”.

   

       05 czerwca nasze przedszkole obchodziło 50-cio lecie. Z tego powodu w ogrodzie – mimo deszczu – odbyła się huczna impreza. Maluchy mogły się bawić m.in. z Indianami, i Myszką Miki, rodzice próbowali dotrzymywać kroku swoich pociechom, reszta gości wspominała natomiast stare czasy. Trzy tomy kroniki przedszkola przechodziły z rąk do rąk, podobnie jak porcje przepysznego żuru i przygotowanych przez rodziców ciast. Imprezę muzycznie nakręcała Bernadeta Kowalska (prywatnie sąsiadka przedszkola) Józef Jędruś czytał zaś dzieciom bajki autorstwa Marka Kalei. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom za pomoc w przygotowaniu oraz rodzicom, którzy przygotowali przepyszne wypieki. 

    

      22, 27 i 29 maja w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Mamy i Taty. Dzieci z grupy Motylki, Słoniki oraz Pingwinki występowały przed swoimi rodzicami. Na twarzach wszystkich gości  gościł uśmiech, ponieważ ich pociechy zadały sobie wiele trudu, aby przygotować się do przedstawienia. Były wierszyki o mamie i tacie, nie zabrakło również okolicznościowych piosenek. Po zakończonych przedstawieniach dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. Nie zabrało również poczęstunku dla wszystkich.

 

    8 maja obchodziliśmy ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Tego dnia grupa starsza „Motylki” wraz ze swoją panią Eweliną i panią Elą udali się z życzeniami do Biblioteki. Przedszkolaki występowały przed zaproszonymi gośćmi, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki, które specjalnie nauczyły się na tą szczególną okazję. Zaproszeni goście bili brawa a nasze dzieci były zadowolone i uśmiechnięte. Na zakończenie naszego przedstawienia pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej wręczyła naszym milusińskim słodki poczęstunek.  

    W ramach realizacji zadań z programu profilaktyczno-wychowawczego do Przedszkola nr 1 - 06 maja zaproszeni zostali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żyglinku. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie grupy wiekowe.

Dzieci z wielką radością powitały wyjątkowych gości. Najwięcej emocji budził jednak wielki, czerwony wóz strażacki. Nasi milusińscy podziwiali z bliska wyposażenie, jakim dysponują strażacy, dowiedzieli się, że praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Niebywałą atrakcją była możliwość ubrania strażackich hełmów. Strażacy zademonstrowali wykorzystywany w akcjach sprzęt. Spotkanie uświadomiło najmłodszym jak trudna i odpowiedzialna, a zarazem ciekawa jest praca strażaka. Z ust niejednego dziecka padły słowa: "Jak dorosnę zostanę strażakiem!" Spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.

     Wszyscy bardzo lubimy sympatycznego żółwia Franklina, którego postać powstała w 1986 roku w Kanadzie. Stworzyły go autorka Paulette Bourgeois i ilustratorka Brenda Clark. Franklin w każdym tomiku książeczek przeżywa to co każde dziecko zna z doświadczenia. Dnia 1 kwietnia dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w spotkaniu z bajkową postacią – Franklinem. Spotkanie pod hasłem „Czytamy Franklina” zorganizowali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej oddział dziecięcy w Miasteczku Śląskim. Niespodzianką dla przedszkolaków było pojawienie się naturalnej wielkości postaci sympatycznego Żółwika, który wzbudził ogromny entuzjazm i zainteresowanie wśród naszych podopiecznych.

Na zakończenie miłego spotkania przystąpiliśmy do  pamiątkowych zdjęć, do których Franklin pozował najchętniej. Serdecznie dziękujemy pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej oddział dziecięcy za udane spotkanie, które dało naszym podopiecznym dużo radości.

 

26 marca nasze przedszkole odwiedził teatr „Skrzat”z Krakowa. Przedstawienie podobało się i młodszym i starszym przedszkolakom, o czym świadczyły żywe reakcje dzieci, a także gorące oklaski, zarówno w trakcie jak i na zakończenie przedstawienia.

 

Jak co roku na pierwszy dzień wiosny Miejski Ośrodek Kultury w Miasteczku Śląskim zorganizował konkursu na najciekawszą Kukłę Marzanny. Nasze przedszkole wzięło udział w konkursie i Wojtek Skrzydło z grupy średniej, który wraz z rodzicami przygotował kukłę zajął I miejsce. Gratulujemy.

 

20 marca dwie najstarsze grupy naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę autokarową do Zabrzańskiego „Multikina” na film animowany pt „Pan Peabody i Sherman” w technologii 3D. W kinie każdy zajął swoje miejsce i z niecierpliwością oczekiwał na rozpoczęcie seansu. Po obejrzeniu filmu zadowolenie i pełni wrażeń mogliśmy spokojnie wracać do przedszkola.

 

W tym roku nasz bal odbył się 13 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim o godzinie 16:30. Pracownicy przedszkola, MOK-u a także rodzice naszych podopiecznych dołożyli wszelkich starań, aby wystrój sali wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zainspirował je do zabawy. Już od wejścia można było wyczuć niecodzienną atmosferę. Na salę zaczęli przybywać dzielni rycerze, piękne królewny, wróżki, biedronki, diabełki…itp

Dzieci śpiewały, tańczyły, chętnie brały udział w konkursach, podczas których wykazywały się niebywałą sprawnością, szybkością i sprytem. Przedszkolakom w tych zadaniach pomagali rodzice ale przede wszystkim wspaniali wodzireje. Sądząc po minach i zmęczeniu dzieci, zabawa była udana a wspomnienia na długo zostaną w pamięci. Szkoda, że następny bal dopiero za rok... Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem rodziców, którzy stanęli na wysokości zadania i dołożyli starań, aby dzieci pięknie prezentowały się na balu, co z pewnością przyczyniło się do wspaniałego samopoczucia przedszkolaków i niezapomnianych przeżyć.

Pragniemy podziękować wszystkim pracownikom MOK- u oraz panu dyrektorowi Patrykowi Tomiczek za udostępnienie sali widowiskowej oraz za pomoc w przygotowaniu. Serdecznie dziękujemy.

 

W tym roku przedszkole nr1 w Miasteczku Śląskim kontynuowało program antytytoniowy pt „Czyste powietrze wokół nas” organizowaną przez Bytomską Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Słowa hasła to myśl przewodnia drugiej edycji adresowanego do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów.

Dzieci poznały maskotkę programu DINKA (małego, sympatycznego dinozaura)  który jest zdecydowanym przeciwnikiem palenia i zanieczyszczania powietrza różnymi dymami.

               W ramach zajęć dydaktycznych związanych z profilaktyką antynikotynową przedszkolaki w naszym przedszkolu doskonaliły umiejętności w zakresie rozpoznawania różnego rodzaju dymów oraz źródeł ich powstania, zwiększały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego oraz szkodliwości palenia (także biernego).Przeprowadzony cykl zajęć został wzbogacony o przygotowanie prac plastycznych i technicznych różnymi technikami.

 

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W grupie młodszej „Pingwinki” uroczystość odbyła się 15.01 (środa), natomiast w grupie średniej „Słoniki” uroczystość odbyła się 16.01 (środa). Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta. Dzień Babci i Dziadka to szczególna uroczystość, na której wnuczęta mogą wyrazić miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków. Z tej okazji dzieci przygotowały część artystyczną, na której zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, wręczyły upominki, wykonane własnoręcznie, złożyły życzenia i zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek. Występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa. W grupie starszej „Motylki” Dzień Babci i Dziadka oraz Jasełka Przedszkolne odbyły się 17.01 (piątek) w Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim. Serdecznie i ciepło powitała zgromadzonych gości pani dyrektor Barbara Fischer. Goście zwrócili uwagę na piękną, nastrojową scenografię wprowadzającą w jakże dobrze nam znaną opowieść wigilijna związaną z narodzeniem Jezusa. Klimat tamtej nocy podkreślały niecodzienne stroje przedszkolaków, ich wielkie zaangażowanie i w tle brzmiące kolędy. Wszyscy ulegli magii przedstawianych Jasełek, niejednej osobie zakręciła się łza w oku. Autorką tych wzruszeń była wychowawczyni grupy pani Ewelina Rutkowska. Po jasełkowym przedstawieniu dzieci zaprosiły swoje babcie i dziadków do występu z okazji ich święta. Babcia i dziadek… Te krótkie słowa zawierają tyle uczuć, miłości, troski, przyjaźni… To przecież oni – babcia i dziadek są najczęściej naszymi największymi i najwierniejszymi przyjaciółmi – naszymi pierwszymi przyjaciółmi. Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki, a na koniec wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki. 

Dzieci bardzo się starały, aby przedstawienie było udane. Niejednej babci i dziadkowi zresztą też łezka kręciła się w oku. Szanowni goście trud dzieci nagrodzili ogromnymi brawami, a po występach pochwałom nie było końca. 


W godzinach porannych 20.12.2013 r przedszkolaki przygotowywały wspólnie z wychowawcami stół wigilijny. Honorowe miejsce przeznaczyliśmy na opłatek, stroik świąteczny oraz świece. Dzieci nakryły do stołu wykładając smakołyki, które przyniosły z domów. Królowały domowo wypiekane pierniczki, słodycze i aromatyczne mandarynki. Po śniadaniu odmówiliśmy modlitwę i wspólnie łamaliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia świąteczne. Oczywiście nie zabrakło wspólnie śpiewanych kolęd, a najgłośniej śpiewane – te jasełkowe.

W dniu 6 grudnia przybył do naszego Przedszkola prawdziwy Mikołaj! Był bardzo wysoki, miał białą brodę, ubrany był w czerwony  strój i przyniósł nam prezenty: gry i słodycze. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka św. Mikołaja. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy,  które specjalnie dla Niego przygotowały. Każda grupa zaprezentowała swoje umiejętności recytatorski i wokalne. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.

 Powiedział, że w tym roku byliśmy bardzo grzeczni – widział to z nieba – i dlatego odwiedził nasze Przedszkole. 

Jak co roku 3 grudnia do naszego przedszkola zawitał górnik w stroju galowym, - dziadek  Natalii z grupy starszej  – pan Franciszek Spot, aby poszerzyć wiadomości dzieci na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dzieci dowiedziały się, że górnik to zawód szczególny, bo wykonuje się go pod ziemią, czyli w warunkach odmiennych niż człowiek pracuje i żyje.  Grupa średnia i starsza przygotowali dla naszego gościa krótki występ artystyczny, recytowali wierszyki oraz zaśpiewali piosenkę   „My górnicy”. Mamy nadzieję ze pan Franciszek odwiedzi nasze przedszkole w przyszłym roku. 

Dwie najstarsze grupy z naszego przedszkola dnia 18.11 wybrały się na wycieczkę autokarową do Opery w Bytomiu na spektakl pt „Kot w butach”. Spektakl miał charakter baletowy i wystawiany był w czterech odsłonach. Odsłona 1 – „Zaułek”.
Figlujące skrzaty zauważają leżącego kota. Uznając go za nieżywego proszą o pomoc Kocie Aniołki. Dopiero wejście Zbójów budzi śpiącego Kota, który ucieka na drzewo i stamtąd obserwuje podział łupów oraz miejsce ich ukrycia. Nadchodzi wędrowny Szewczyk i rozstawia swój biedny kramik. Zbliżają się pierwsi klienci: Grubas i Dziewczynka. Grubas ledwo się rusza. Ale zaloty do młodej i ślicznej panienki dodają mu animuszu. Szewczyk obserwując je, nie może ukryć rozbawienia. Nagłe pojawienie się kota jest zaskoczeniem dla całej trójki. Bystre kocisko już z daleka dostrzegło buty dla siebie. Przymierza. Pasują idealnie! Poczciwy Szewczyk daje mu je w prezencie. A jak wspaniale się w nich skacze! Kot znów gotów jest do figli Próbuje ośmieszyć Grubasa. Już jest na jego plecach i prowokuje bójkę.Tymczasem w zaułku wyłania się atrakcyjna Kocica. Nasz Kot nie może oprzeć się jej wdziękom. jest gotów stracić dla niej głowę. Szewczyk chcąc nieco ostudzić jego miłosne zapały, włącza się do kociego duetu. Po odejściu Kocicy, zapraszają Dziewczynkę do wesołego oberka. zabawa się kończy i wszyscy rozstają się w pogodnym nastroju. „Uratowany” i pełen wdzięczności Kot, widząc w Szewczyku prawdziwego przyjaciela, pokazuje mu ukryty worek z łupem. Obaj stają się jego właścicielami. Odsłona 2 – „W smutnym lesie.”Smutny, zniszczony i zaśmiecony las. To ślady obecności bezmyślnych szkodników przyrody. Zalęknione zwierzęta szukają rady u mądrej Sowy. Są głodne, chore, obolałe, mają zniszczone futerka, pokaleczone łapki. Tylko Lis puszy się w eleganckim futrze. Radzi sobie znakomicie. Właśnie Niedźwiedź przyłapał go na kolejnym występku. Zdesperowane zwierzęta rzucają się na Lisa. W tym momencie nadchodzą Kot i Szewczyk. Przyjaciele poruszeni losem zwierząt postanawiają im pomóc. Dzielą się z nimi swoim skarbem. Zwierzęta dziękują i w takt skocznego krakowiaka udają się na zakupy, po leki i pożywienie. Po chwili na leśnej drodze pojawia się orszak królewski. Szewczykowi wpadła w oko piękna Królewna. Ona też spogląda na niego z zainteresowaniem. Lecz oto z ukrycia wynurzają się Zbóje i napadają na królewski orszak. Porywają Królewnę, a wszystkich pozostałych wiążą i spętanych pozostawiają w lesie. Tylko Kot zdołał skryć się na drzewie. Teraz z miną bohatera zjawia się jako wybawiciel. Uwalnia skrępowanych. Wraz z Szewczykiem obiecuje zrozpaczonym rodzicom wyruszyć śladem porwanej Królewny, by uwolnić ją z rąk Zbójów. Odsłona 3 – „W salonie gier”.W salonie gier, jak zawsze, jest ciekawie i wesoło. Przy dźwiękach ognistej taranteli młode krupierki zachęcają do gry. Są tutaj również Zbóje z Królewną. Przybyli z nadzieją, że zdobędą za nią okup i sowicie się obłowią. Do salonu wchodzą dwaj kolejni, elegancko ubrani przybysze. To Kot i szewczyk z kuferkiem pełnym pieniędzy. Zbóje okazują ochotę do gry, jednocześnie kierując uwagę przybyszów na Królewnę. Ale oni dostrzegli i rozpoznali ją już wcześniej. Bez wahania podejmują wyzwanie. Na jednej szali znajduje się królewna, na drugiej – kuferek. Krupierki proponują grę w szachy. Przygotowują szachownicę. Rozpoczyna się gra. Kilka trafnych ruchów, i – zwycięzcami są Kot i Szewczyk. Zbóje n’ie mogą pogodzić się z porażką. Wszczynają awanturę i ponoszą klęskę. Odsłona 4 – „Komnata cudów w pałacu królewskim”.
Zasmuceni i zapłakani rodzice – Król i Królowa, w towarzystwie Szambelana oczekują na wiadomości o porwanej córce, lecz dotychczasowe poszukiwania nie dają żądanego rezultatu. teraz do poszukiwań Królewny włącza się znana Dziennikarka śledcza, skoro nawet Światowej Sławy Detektyw i Jego Wierny Pomocnik nie potrafią im pomóc. Przemierzyli cały świat, ukazany na wielkiej mapie. Napotkali wiele bajkowych postaci, jak Myszka z Disneylandu, Koziołek Obieżyświat, Mały Czarodziej, Szalony Kapitan, Dama z Dalmatynką, Dziewczynka z północy, ale żadna nie widziała Królewny.
Nagle, gdy Król i Królowa są już na skraju rozpaczy, wbiega Kot. Każe natychmiast wszystkim zamknąć oczy. W tym momencie zjawia się Szewczyk wraz z Królewną, a za nimi – powiązani zbóje. Radość rodziców nie ma granic. Uszczęśliwieni oddają Królewnę Szewczykowi za zonę i udzielają królewskiego błogosławieństwa. A gdy okazuje się ,że na królewskim dworze jest również znajoma Kocica, Kot rozpływa się ze szczęścia. Oto znajduje wreszcie nie tylko nowy dom, ale i upragnioną towarzyszkę życia.
Komnata smutku zmienia się w komnatę radości. Zbóje zostają ułaskawieni, a w radosnym korowodzie jeszcze raz ukazują się wszyscy bohaterowie naszej baletowej bajki.

W naszym przedszkolu od listopada będą organizowane  zajęcia dodatkowe  w godzinach od 8-13 (minimum programowe).Zajęcia będą się odbywały w następujące dni:

- wtorki – zajęcia plastyczno-techniczne

- środy – zabawy logopedyczne (tylko dla dzieci 5-6 letnich)

- czwartki- zajęcia umuzykalniające.

A także od listopada zaczynają się zajęcia z języka angielskiego oraz z języka niemieckiego po godzinie 13 w poniedziałki i czwartki.  

 W związku z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia, 29 października przedszkolaki z Przedszkola nr 1 spotkali się z pracownikami Miejskiej Biblioteki oddział Dziecięcy w Miasteczku Śląskim. A jak wieść niesie  „Czy to wczoraj, czy to dziś - dzieciom jest potrzebny miś”, na ten dzień przedszkolaki przynieśli ze sobą swoje pluszowe przytulanki. Pani Monika Ruda przebrała się za Pluszowego Misia, czytała naszym milusińskim bajki przyniesione z Biblioteki. Dzieci śpiewały, oglądały książeczki bawiąc się przy tym doskonale. 

W czwartek 22 października 2013 w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Dzieci przeżywały to wspólnie ze swoimi wychowawczyniami oraz z personelem przedszkola. Przed naszymi Milusińskimi stało nie łatwe zadanie, w którym dzieci musiały wykazać się zdobytą wiedzą. Najważniejszą częścią spotkania było oczywiście złożenie ślubowania przez dzieci, następnie pani dyrektor Barbara Fischer specjalnie przygotowaną kredką, dokonała pasowania dzieci. Zwieńczeniem tej uroczystości było wręczenie dyplomów i słodki poczęstunek.

 

W tym roku szkolnym Dzień Edukacji Narodowej odbył sie w naszym przedszkolu odbywał się w poniedziałek 14 października. To nie tylko Dzień Nauczyciela, to święto wszystkich tych, którzy oddają całe swoje serce, aby dzieciom w przedszkolu było naprawdę dobrze i bezpiecznie.  Starszaki wraz z panią Eweliną przygotowały krótki program artystyczny, którym wszystkim bardzo się podobał. Pozostałe grupy zaprezentowały okolicznościowe wiersze i piosenki. Na koniec dzieci przybyłym gościom wręczyły skromne upominki. 

 

04 października nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość: pani leśniczy z Nadleśnictwa Świerklaniec. Dzieciaki oczekiwały naszego gościa  z niecierpliwością od samego rana. Pani leśniczy opowiedziała nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa) zamieszkujących lasy naszej okolicy. Podczas spotkania pani leśniczy zadawała przedszkolakom wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły.  Serdecznie dziękujemy pani leśniczce za to owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne,

 

Dnia 04.09.2013 (środę)  w naszym przedszkolu odbyło się  spotkanie organizacyjne z rodzicami, w trakcie którego zostali zapoznani z regulaminem i statutem przedszkola, programem nauczania,  tegorocznym planem organizacji dnia  w placówce, prawami i obowiązkami rodziców, a także z ofertami  firm ubezpieczeniowych i zajęć dodatkowych. 

 

W tym roku szkolnym powołano trzy oddziały: starszy Motylki - dzieci 6,5 letnie – , którego wychowawcą została pani mgr Ewelina Rutkowska; średni Słoniki  – dzieci  5,4 letnie –   pod kierunkiem mgr Iwony Nowak oraz oddział najmłodszy Pingwinki – dzieci 3 i 2,5 letnie-  pod kierunkiem mgr Eweliny Gansiniec i mgr Marty Blachlińskiej.

Wrzesień w Przedszkolu nr 1 w Miasteczko Śląskim rozpoczął się licznymi sprawami organizacyjnymi. W naszym przedszkolu zajęcia będą odbywały się od poniedziałku do piątku od godziny  6:30 do godziny 16:30. 


Kontakty

Przedszkole nr 1

ul. Dębina 1
42-610 Miasteczko Śląskie
woj. śląskie
(32) 2888 025